Spanyolország sokakat meglepett azzal a hírrel, hogy első európai országként vezeti be a havi háromnapos menstruációs szabadságot a nőknek.
Jelenleg csak Zambiában, Japánban, Dél-Koreában és Indonéziában élhetnek a nők ezzel a lehetőséggel.
De vajon Magyarországon vennék a nők a bátorságot, hogy igénybe vegyék a menstruációs szabadnapokat?
Rengeteg olyan nő él hazánkban is, akiknek a menstruáció számos kellemetlen tünetet produkál, mint például: erős hasi görcsök, puffadás, hányinger, fejfájás, sőt egyes nőknek olyan erős hasi görcsei is lehetnek, hogy akár orvosi ellátásra szorulhatnak.
Ezeken a nehéz napokon sokkal nagyobb kihívás a nőknek a megszokott teljesítményt nyújtani a munkahelyükön, hiszen az erős fájdalom fáradtsággal, csökkent koncentrációs képességgel, gyengébb munkavégzéssel járhat, valamint az érzelmi reakciók is másabbak lehetnek ilyenkor, mint a többi napon.
Több család-, nőbarát munkahelyet!
Itt lenne az ideje, hogy a munkaadók belássák végre, hogy havonta egyszer előfordulhat, hogy a nők ezeken a bizonyos napokon kevésbé produktívak. Máskor viszont felül is múlhatják a saját teljesítményüket.
Ma már egyre több nő bizonyítja be a munkaerőpiacon, hogy ők igenis dolgoznak olyan jól, mint a férfiak (ha nem jobban), ezért érdemes nő-, ésvagy családbarát munkahelyeket kialakítani. A munkaadó érdeke is, hogy a tehetséges, legjobb női munkaerőket megtartsa, valamint fontos szempont az is, hogy a női alkalmazottak is úgy érezzék, hogy törődnek velük, az egészségükkel és a családjukkal, így még szívesebben dolgoznak és maradnak hosszú távon egy cégnél.
Sajnos Magyarországon (is) meglehetősen tabutémának számít a menstruáció, így kicsi az esély arra, hogy ha meg is kapnák a nők a háromnapos menstruációs szabadságot, akkor sem élnének ezzel a lehetőséggel. Valószínűleg sokan kényelmetlennek tartanák, hogy a főnöküket tájékoztatni kell a ciklusukról, vagy félnének attól, hogy emiatt elsőként vesztítenék el a munkahelyüket, ha például leépítésről lenne szó.
Én személy szerint jó ötletnek tartom, és támogatnám a háromnapos (vagy legalább kétnapos) menstruációs szabadság bevezetését, esetleg a home office biztosítását ezeken a napokon, hogy a következő kellemetlenségeket ne a munkahelyükön kelljen a legtöbb nőnek átélnie:
- folyamatos rettegés átázás miatt
- egésznapos feszültség, ingerültség
- rossz közérzet, lehangoltság
- alhasi fájdalom, puffadás
- émelygés, fejfájás
- gyakori mosdóba szaladgálás
Reméljük, hogy egyszer eljön az az időszak, amikor a menstruáció már nem számít tabutémának, és a nők élhetnek a menstruációs szabadság lehetőségével, amennyiben ezeket a piros betűs napokat rosszul élik meg.